Nozare.lv ekspresintervija: veidos bezpeļņas banku sistēmu

Par ieceri Latvijā izveidot bezpeļņas banku sistēmu, kā arī par grūtībām ar finanšu plūsmu Latvijas reģionos ekspresintervijā biznesa portālam „Nozare.lv” stāsta jaundibinātās biedrības „Krājaizdevu apvienība” valdes priekšsēdētājs Pauls Irbins.

Nolūkā veicināt finanšu kooperācijas kustības attīstību Latvijā tikko nodibināta biedrība “Krājaizdevu apvienība”. Kādi ir biedrības ilgtermiņa mērķi un galvenie darbības virzieni?

Ilgtermiņa ideja ir saistīta ar bezpeļņas banku sistēmas izveidošanu Latvijā. Galvenais uzsvars tiks likts uz decentralizētas finanšu sistēmas izveidi. Šāda ideja radās vienas sarunas laikā, kad tikos ar ekonomistu un uzņēmēju Jāni Ošleju. Runa bija par to, ka bankas nodarbojas ar spekulāciju, kas rada mākslīgu naudas pieprasījumu. Tāpēc būtu labi, ja Latvijā varētu izveidot bezpeļņas banku sistēmu, kas būtu kā vairāku krājaizdevu sabiedrību apvienība.

Šāda līdzīga sistēma jau darbojas Lietuvā. Lai kaut ko tādu izveidotu Latvijā, būtu nepieciešams izveidot un nostiprināt krājaizdevu sabiedrību tīklu. Taču tas var notikt vien piecu līdz desmit gadu laikā.

Jaundibinātā biedrība “Krājaizdevu Apvienība” patlaban ir izvirzījusi trīs galvenos uzdevumus pirmajam darbības gadam – izstrādāt bezmaksas uzskaites un grāmatvedības programmu esošajām un topošajām krājaizdevu sabiedrībām, palīdzēt krājaizdevu sabiedrībām piesaistīt finanšu resursus un skaidrot krājaizdevu sabiedrību ideju ikvienam iedzīvotājam.

Kas būtu galvenās problēmas finanšu pakalpojumu jomā, ko plānots risināt?

Ja skatās valsts līmenī, viena no galvenajām problēmām patlaban ir tā, ka komercbankas pamet Latvijas lauku reģionus. Līdz ar to lauku reģionos samazinās pieejamā finansējuma nodrošinājums, tādējādi degradējas reģionu sociālā vide. Tāpēc viens no mērķiem ir veicināt jaunu krājaizdevu sabiedrību veidošanos un nostiprināšanos reģionos, palīdzēt piesaistīt finansējumu un veicināt finanšu ieguldījumus jaunās krājaizdevu sabiedrībās.
Kopumā var atzīmēt, ka patlaban situācija ar finanšu plūsmu Latvijā ir bēdīgā stāvoklī. Piemēram, Lietuvā visu krājaizdevu sabiedrību kopējie aktīvi mērāmi aptuveni 280 miljonu latu apmērā, kamēr Latvijā tie ir astoņi miljoni. Turklāt 80% no Latvijas kopējiem aktīviem ir koncentrēti Rīgā, savukārt Lietuvā 80% no visiem aktīviem ir novirzīti reģionu attīstībai.

Kādā veidā plānots palīdzēt esošajām krājaizdevu sabiedrībām un uzņēmējiem reģionos piesaistīt finanšu resursus?

Krājaizdevu sabiedrība ir labs instruments, kā veicināt un nodrošināt finanšu plūsmu. Protams, svarīgs nosacījums ir šādu sabiedrību finansiālais nodrošinājums. To var veidot dažādi – tas var būt, piemēram, biedru finansiālais ieguldījums vai arī piesaistītu līdzekļu nodrošinājums.

Taču, pirms veikt ieguldījumus kādā konkrētā uzņēmējdarbības jomā, tiks vērtēta arī kāda konkrētā uzņēmēja līdzšinējā darbības analīze, lai noskaidrotu, kādas ir bijušas lielākās grūtības, piemēram, ar finanšu nodrošinājumu, kā arī lai nodrošinātu uzticību un caurskatāmību. Tādējādi gan ieguldītāji, kas būs apvienojušies „Krājaizdevu apvienībā” ar mērķi veicināt finanšu nodrošinājumu reģionos, gan arī biedrības valde varēs izvērtēt un izvēlēties, kur un cik daudz ieguldīt.

Vai bez vietējiem uzņēmējiem plānots arī piesaistīt kādas ārvalstu investīcijas?

Patlaban biedrībā apvienojušies aptuveni 20 vietējie uzņēmēji. Nākotnē, protams, plānots izveidot kontaktus arī ar ārzemju latviešiem un ārvalstu krājaizdevu sabiedrībām. Taču, lai viņus vispār uzrunātu, sākumā biedrībai „Krājaizdevu apvienība” vēl sevi jāpierāda. Pirmos taustāmos rezultātus varētu sagaidīt ne ātrāk kā pēc viena līdz diviem gadiem.

Biedrības „Krājaizdevu apvienība” biedru vidū ir bijušais “Hipotēku bankas” vadītājs Inesis Feiferis un ekonomists Ošlejs. Kāda ir viņu loma jaundibinātajā biedrībā?

Feiferis un Ošlejs pievienojās biedrībai idejas vārdā. Arī pēc viņu domām, Latvijā patlaban būtu nepieciešams izveidot decentralizētu finanšu sistēmu. Lai to varētu paveikt, gan Feiferis, gan Ošlejs, izmantojot savas zināšanas un pieredzi, plāno popularizēt šo biedrību, palīdzot arī piesaistīt līdzekļus.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s