Inesis Feiferis turpmāk vadīs Krājaizdevu Apvienību

“Latvijai nepieciešama sava nacionāla finanšu sistēma,” atzīst bijušais Hipotēku Bankas vadītājs Inesis Feiferis. „Daudzās Eiropas valstīs finanšu kooperatīvi jeb krājaizdevu sabiedrības nodrošina būtisku daļu kredītresursu un citu finanšu pakalpojumu pieejamību, jo sevišķi reģionos.”

Latvijā atšķirībā no citām Eiropas valstīm ir vāji attīstīta finanšu kooperācijas jeb krājaizdevu sabiedrību kustība. Krīzes laikā bija tikai viens pagasts, kur iedzīvotāju skaits nevis samazinājās, bet pieauga. Tas bija Siguldas novada Allažu pagasts, kur aktīvi darbojas Latvijā lielākā reģionālā krājaizdevu sabiedrība “Allažu Saime”.

Šā gada sākumā vairāk nekā 20 sabiedrībā aktīvi cilvēki dibināja biedrību “Krājaizdevu Apvienība” ar mērķi veicināt krājaizdevu kustības attīstību Latvijā. Pirmajos darbības mēnešos biedrība sāka veiksmīgi piesaistīt privāto finansējumu esošo krājaizdevu sabiedrību attīstībai, kā arī izstrādāt atbalsta instrumentus jaunajām krājaizdevu sabiedrībām. Atsaucoties uz līdzšinējās valdes un biedru uzaicinājumu, par jauno biedrības vadītāju kļuva Inesis Feiferis.

“Latvijā nepieciešams dot iespēju un palīdzēt cilvēkiem veidot savu finanšu sistēmu,” apgalvo I.Feiferis, “tādu, kas atbalsta tās biedrus un ir ieinteresēta attīstīt mazo uzņēmējdarbību reģionos. Lielās komercbankas darbojas to akcionāru interesēs, orientējoties galvenokārt uz peļņas gūšanu. Krīzes ietekmē tās ir samazinājušas savu klātbūtni laukos un tā rezultātā reģionos ir samazinājusies finanšu resursu un pakalpojumu pieejamība. Izeja ir iedzīvotāju kooperācija, veidojot krājaizdevu sabiedrības.” Pozitīvu pieredzi varam atrast daudzās Eiropas Savienības valstīs, arī pie mūsu kaimiņiem Lietuvā un Polijā.

“Cilvēki seko naudai,” uzsver uzņēmējs un ekonomists un Krājaizdevu Apvienības biedrs Jānis Ošlejs, “ja laukos nav pieejami finanšu pakalpojumi, mazie uzņēmēji nīkuļo, cilvēki zaudē darbu, brauc uz lielpilsētām vai pamet valsti.”

Krājaizdevu sabiedrības ir finanšu kooperatīvi, kam darbības mērķis nav peļņas gūšana, bet gan biedriem izdevīgu pakalpojumu piedāvājums. Arī Eiropas Padome atzinusi, ka reģionu attīstībā finanšu kooperatīvi spēlē ievērojami nozīmīgāku lomu par komercbankām. Veiksmes pamatā ir kooperācijas principi – tikai kooperatīva biedri var noguldīt naudu savā krājaizdevu sabiedrībā un tikai biedri var saņemt aizdevumu.

Tādējādi veidojas kopiena, kurā tiek kreditēti tie, kuri ieguvuši vietējo cilvēku uzticību un cieņu, un atbalstu attīstībai saņem tās nozares, kuru esamību pieprasa vietējā sabiedrība. Daudzās Eiropas valstīs, piemēram, Lietuvā, Polijā, Vācijā, u.c., finanšu kooperatīvi apvienojas un piedāvā saviem biedriem tādus pašus pakalpojumus kā komercbankas – internetbanku, maksājumu kartes, bankomātus, aizdevumus, norēķinus utt.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s