Siguldas Avīze: Siguldieši novērtē KKS “Allažu Saime”

Avots: http://www.allazusaime.lv/par-mumssiguldiesi-noverte-kks-allazu-saime/

Siguldas pilsētas iedzīvotāji veido 2/3 no jaunuzņemto biedru skaita kooperatīvajā krājaizdevu sabiedrībā “Allažu saime” (KKS). No jauna piesaistītajos noguldījumos Siguldiešu īpatsvars ir vēl iespaidīgāks. Un nozīme nav tikai tam , ka noguldījumu drošību līdz 70 000 latu krājaizdevu sabiedrībā garantē valsts. Noteicošais ir faktors, ka noguldījumi KKS ir divas trīs reizes pelnošāki par noguldījumiem bankās. Noguldījumi ar termiņu – 12 mēneši, gadā pelna 3,6%, 24 mēnešos tiek nopelnīti 4%, 36 mēnešos – 4,5%, 60 mēnešos – 5%, bet noguldījumiem ar paaugstinātu ienesīgumu tiek piedāvāti 12% gadā.

Gada laikā noguldījumu apjoms KKS audzis par 38%. Tas ļāvis “Allažu saimei” atmaksāt Hipotēku un Zemes bankā ņemto kredītu Ls 100 000,-. Tā sasniegts viens no finanšu kooperatīvu mērķiem – nodrošināt, lai no Sabiedrības darbības pelna vietējā reģiona iedzīvotāji un novadnieku nopelnītais neaizplūstu uz citām valstīm vai reģioniem. Novadnieku ienākumi auguši, jo % likmes augstākas par banku piedāvātajām, pelna Siguldas novads, jo palielinājies iedzīvotāju maksātais ienākumu nodoklis.

Ieguvēji ir arī novada iedzīvotāji – kredītņēmēji, jo pirmo reizi 13 “Allažu saimes” darbības gados ir izdevies izvairīties no kredītpieprasījumu rindā gaidīšanas pavasarī. Var droši apgalvot, šogad pavasara darbi Siguldas novadā nekavēsies, apgrozāmo līdzekļu trūkuma dēļ.

Kad beigsies pavasara “trakumi”, krājaizdevu sabiedrība varēs nopietni domāt par kredītprocentu pazemināšanu un jaunu pakalpojumu ieviešanu. Un atkal ieguvēji būs Siguldas novada un apkārtējā reģiona iedzīvotāji, jo par izmantotajiem kredītiem būs jāmaksā mazāk un vairāk naudas varēs atlicināt dzīves kvalitātes uzlabošanai.

2013.gadā KKS novadniekiem izsniedzis 50 kredītus par kopējo summu Ls 112 400,-. Kredīti ņemti automašīnu iegādei, dzīvokļu un tehnikas remontiem, lauku darbiem, apgrozāmajiem līdzekļiem, nekustamā īpašuma iegādei un kā lidzfinansējums ES projektiem. Kredītņēmēji novērtējuši, vienkāršību, operativitāti un mazās papildus izmaksas, kas samazina kredītizmaksas un padara tās līdzvērtīgas banku piedāvātajiem, par “ātrajiem kredītiem” pat nerunājot.

Kooperatīvās krājaizdevu sabiedrības “Allažu saime” lomu un iespējas novērtējusi, gan Siguldas novada pašvaldība, veicot ieguldījumu pamatkapitālā, un ,noslēdzot sadarbības līgumu par uzņēmējdarbības veicināšanu, un Siguldas novada uzņēmēji, kas ar noguldījumiem sākuši atbalstīt viens otru.

2013.gadā KKS uzņemti 14 jauni biedri un biedru kopskaits sasniedzis 758.

Diemžēl Latvijā krājaizdevu sabiedrībām katrai atsevišķi jāveido un jākrāj pašu kapitāls. Tā kā kapitāla lielums nosaka to pakalpojumu loku, ko drīkst sniegt KKS, tad attīstība ir lēna un mokoša. “Allažu saime” 13 gados spējusi sasniegt tikai to, ko vadošajās Eiropas valstīs finanšu kooperatīvi sasniedz 2 -3 gadu laikā. Un tas vēl ir veiksmes stāsts, jo “Allažu saime” ir vislielākā krājaizdevu sabiedrība Latvijas reģionos.

2012.gada beigās vairāki Latvijā pazīstami finansisti, ekonomisti un uzņēmēji nodibināja biedrību “Krājaizdevu Apvienība”, kas par savu mērķi izvirzījusi, Eiropas pieredzes pārņemšanu, veidojot kooperatīvu banku, kas apkalpo krājaizdevu sabiedrības, nodrošinot tām kapitāla pietiekamību, likviditāti, brīvo naudas līdzekļu apkalpošanu, starpbanku pakalpojumus. Tas ļautu KKS sniegt tādus pašus pakalpojumus kā bankas un par šādas bankas līdzīpašnieku varētu kļūt ikviens Latvijas iedzīvotājs. Kredītpolitiku, kredīta mērķus un uzdevumus noteiktu vietējā novada iedzīvotāji un viss nopelnītais arī paliktu viņu rīcībā. Nav ne mazāko šaubu, ja šāds modelis spēj veiksmīgi darboties Vācijā, Austrijā, Šveicē, Anglijā un daudzās citās valstīs, tad tas ir iespējams arī Latvijā.

Siguldas novada iedzīvotāji tādā gadījumā būtu vieni no lielākajiem ieguvējiem, jo visvairāk izdarījuši un vislabāk sagatavojušies, lai Siguldā darbotos novada banka.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s